Kontakt

Telefon: 47 31 30 11 (kl. 8.00 – 15.00)

Frederikssund Gymnasium
Odinsvej 6
Postboks 150
DK-3600 Frederikssund

frsgym@frsgym.dk

EAN: 5798000557338

CVR: 29545987

Ledelse

Peter Bech SørensenRektor
Agnethe Dybro PedersenVicerektor
Morten Winther RavnUddannelsesleder

Administration

Nils Bitsch JentoftAdministrativ medarbejder
Britt KousgaardKontor og Elevadministration
Lise-Lotte K. StellanderKontor og Elevadministration
Helle DupontBogholderi
Claus WillumsenBibliotekar

Lærere

Agnethe Dybro PedersenVicerektor, musik, samfundsfag
Albert LangeFilosofi, græsk, latin, oldtidskundskab, religion
Ann-Lisbeth HansenMatematik
Anna Lea HyrdumEngelsk, dansk
Anne Karen AndersenDansk, samfundsfag, læsevejleder
Anne Krogh MadsenDansk, psykologi
Anne SpraggeEngelsk, dansk, læsevejleder
Atle Troels BørstingHistorie, idræt
Berit Kjer ØrnboEngelsk
Bert van der VegteMatematik, fysik
Birger Steffen ChristiansenStudievejleder, musik
Birgitte Heje LarsenBiologi, naturgeografi
Bo Simmendefeldt SchmidtMatematik og fysik
Bodil FoghDansk, historie
Catherine BergStudievejleder, engelsk, spansk, historie
Camilla BryggerKemi, biologi, bioteknologi
Christian BøjgaardTysk, spansk, fransk
Dorte Heister JønssonStudievejleder, drama, spansk
Edward Bechmann HansenFysik, kemi
Jens JellingsøMatematik, biologi og musik
Jens Ravneberg StokholmBilledkunst, historie
Jeppe HørningHistorie, engelsk
Jette OlofsenMatematik, elevmentor
Jonas Bo HansenIdræt
Jonas PedersenHistorie, mediefag
Kristine Maj NielsenDansk, engelsk
Kurt NielsenNaturgeografi, filosofi
Kåre JensenIdræt, samfundsfag
Lisbeth Gundlund Jensen Dansk, samfundsfag
Lisbeth LarsenFysik, matematik
Lizanne ReichwaldDansk, religion
Lotte Juul LarsenFysik, matematik
Marie-Louise Pade HansenLatin, oldtidskundskab, matematik
Martin GötzAstronomi, fysik, matematik
Martin KrogDansk, samfundsfag
Matias Andrée FrederiksenEngelsk, historie
Mette HermannTysk, engelsk
Mirjam BornsteinEngelsk, tysk
Morten Winther RavnUddannelsesleder, naturgeografi
Niels Flensted RasmussenSpansk, engelsk
Ole GrarupSamfundsfag
Peter Bech SørensenRektor, engelsk, idræt
Peter SandhoffSamfundsfag, erhvervsøkonomi
Rasmus KochHistorie, samfundsfag
Robert ClausenMatematik
Sara Kjærgaard RasmussenStudievejleder, dansk, drama
Sara TanderupDansk, billedkunst
Stine VengDansk, psykologi
Susanne E. OddershedeReligion, engelsk, fransk
Thorkil Peter FeilbergBiologi
Trine Stamp KristensenSamfundsfag, idræt

Teknik og Pedel

Christina BernsteinKøkkenmedarbejder, Tlf.: 51 29 29 06
Lingna QiuIT-medarbejder
Gorm GadPedel
Hans Juul LarsenPedelmedhjælper

Bestyrelse

Dir.John GothjelpsenFormand
Torben TheilgaardNæstformand
Centerchef i Studievalg København, Studievalg København
Joy Frimann HansenSkoleleder, Trekløverskolen
Ole Find JensenTidl. borgmester
Lisbeth LarsenLektor
Peter SandhoffLektor
Kimmi Amanda JensenElev (1.r)
Jonathan Gotlieb BechElev (2.x)
Jette ChristensenByrådsmedlem